Nasıl Yapılır

Zoom’da Ekran Görüntüsü Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Oy

Online toplantı yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen Zoom kullanıcılara bir çok farklı özellik sunmaktadır. Bu özelliklerden en önemlisi ekran paylaşımı özelliğidir. Zoom video konferansı sırasında kişilere bilgisayar ya da telefon ekranından sunum yapabilme olanağını sunmaktadır. Ekran paylaşma özelliğinin kullanılabilmesi için şu adımlar izlenmelidir;

  • Zoom görüşmesi esnasında ekran paylaşımı yapabilmeniz için görüşmede ev sahibi konumunda bulunmanız gerekmektedir. 
  • Zoom görüşme ekranın alt kısmında ekranı paylaş butonu bulunmaktadır. Paylaşım yapmaya başlamak için ilk olarak ekranı paylaş butonuna tıklanmalıdır. Windows cihazlarda ekran paylaşımı kısayolu Alt+S komutudur. Mac cihazlarda ise Command+Shift+S komutu ile ekran paylaşımı başlatılabilir.
  • Ekran paylaşma özelliğinin farklı seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler şu şekildedir;

Basit: En temel olan ekran paylaşım özelliğini tercih ettiğinizde tüm bilgisayar ekranınızı paylaşmayı kabul etmiş olursunuz.

Gelişmiş: Gelişmiş ekran paylaşım seçeneğinde seçtiğiniz herhangi bir program ya da ses paylaşımına izin vermenin yanı sıra bilgisayar ekranının bir kısmını paylaşmayı da seçebilirsiniz. Gelişmiş seçeneğinin onaylanmasının ardından paylaşım için diğer adımlar takip edilmelidir.

  • Paylaşım seçeneğinden uygun olanın seçilmesinin ardından ekran paylaşımı sırasında aktif olacak zoom özellikleri seçilmelidir. Bu özellikler ise şu şekildedir;

Sesi paylaş: Bilgisayardaki tüm sesler diğer kullanıcılarla paylaşılmaktadır. Bu seslere sistem uyarı sesleri de dahildir.

Video klip için optimize et: Video paylaşımı yapılacağı zaman bu özelliğin aktif olması gerekir. Videonun tam ekran olarak kullanıcılarda görüntülenmesine olanak tanır.

Ara odalara paylaş: Oturum sahibinin diğer açık ara odalarda da ekran paylaşımı yapmasına olanak tanır.

  • Tüm seçenekler tamamlandığında ekranı paylaş butonuna tıklanarak paylaşım yapmaya başlanabilir.

Zoom’da Katılımcılar için Ekran Paylaşımı

Zoom uygulaması ekran paylaşımı özelliğini yalnızca ev sahibi konumunda olan kullanıcılara sağlamaktadır. Fakat diğer katılımcılar da ev sahibinin onayı ile ekran paylaşımı yapabilir. Ev sahipleri şu adımlar ile katılımcıların ekran paylaşımı yapmasına izin verebilir;

  • Zoom ekranının alt kısmında bulunan ekranı paylaş butonuna tıklayın.
  • Açılan ekran paylaşım seçenekleri arasında gelişmiş ekran paylaşım seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda paylaşım yapmasını istediğiniz katılımcıları kolayca seçebilirsiniz. Bir ya da daha fazla katılımcının ekran paylaşımı yapmasına izin verebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz