Okey

İnternetsiz okey oyununda rakiplerin yapay zeka ile geliştirilmiş botlar. Yapay zeka ile oynamanın avantajı internetsiz ücretsiz ve ilerlemeli okey keyfini dilediğin gibi yaşaman.Ücretsiz
Türkçe
62.6 MB
com.ahoygames.okey
10 milyon+
Android / iOS
3.58.0

Okey Oyunu Özellikleri:

 • Oyunda gelişmiş bir yapay zekaya karşı oynarsınız.
 • Oyunda Multitouch desteği vardır. Özellikle tabletlerde daha iyi oynama kalitesi sunar.
 • Oyun oynama kolaylığına sahiptir. Sizi çok uğraştırmaz. Taş dizmek dağıtmak gibi şeylerle zaman kaybetmezsiniz.
 • Sayıdan düşmeli oyun modu vardır.
 • Bahisli oyun modu vardır.
 • Oyun içindeki animasyonlar yüksek kalitededir.
 • Oyun içinde kazanabileceğiniz birçok öğe vardır.
 • Oyunda birçok tema seçeneği vardır. Zevkinize göre oyununuzu kişiselleştirebilirsiniz.
 • Oyun yüksek çözünürlüklü grafiklere sahiptir.
 • Oyundaki masanın rengini zevkinize göre değiştirebilirsiniz.
 • Oyun reklam ve uygulama içi satın almalar içerir.

Okey nasıl oynanır ?

Okey, dört kişi eşliğinde, üzerinde numaralar olan taşlarla oynanan bir oyundur. Okey’in birçok çeşitleri vardır ancak biz yazımızda düz Okey nasıl oynanır? konusuna değineceğiz.

Okey ’de taşlar 1’den 13’e kadar numaralandırılmıştır. Toplamda 4 renk bulunur. Oyun başlangıcında herkesin 14 adet taşı vardır. Ancak sadece bir kişide 15 taş bulunur. Taşlar ıstıkaya dizilir ve geriye kalan taşlar, numarası görülmeyecek şekilde ortaya konur. Kapalı taşlardan sadece biri açıktır ve bu taşın bir üst numarası, okeydir. Okey taşı, diğer tüm sayıların yerine kullanılabilir.

Okey oyununda toplamda 106 adet taş bulunur. Aynı zamanda, 2 adet de sahte okey denen taşlar da vardır. Okey taşlarının dağıtımını yapacak olan oyuncu, iki el zar atar. Zar atışı, dağıtımın nereden başlanacağını tayin eder. İlk atış, 5’erli perlerden ilk başlanacak olanı, ikincisi ise 5’erli perlerden hangisinin okey taşı olacağını gösterir.

Oyun, ilk oyuncunun elindeki işine yaramayan taşı bırakması ile başlar. Okeyin başlıca kuralı, kişinin aynı renkteki taşları bir sıra şeklinde dizmesidir. Örnek verecek olursak, kırmızı renkteki taşlar, 1 – 2 – 3 şeklinde sıraya dizilmelidir. 13 sayısında dizilim tamamlanır. Aynı şekilde, aynı sayıya sahip farklı renklerdeki taşlar da yine yan yana dizilebilir ve böylece bir grup oluşturulur. Oyun sırayla devam eder ve sırası gelen oyuncu, isterse bir diğerinin attığı taşı alabilir veya kendisi ortadaki taşlardan birini seçebilir.

Okey oyunda aynı zamanda sahte okey diye bir taş da bulunur. Oyunda, yukarıda belirttiğimiz gibi kapalı taşlardan biri açık kalır ve bu taşın bir üstü okey olarak kabul edilir. Bu okey olarak kabul edilen taşın yerine kullanılacak sayı, sahte okeydir.

Oyundaki bir diğer şey de göstergedir. Eğer oyun başladığında yerde açık olan taşın diğer teki, ilk dağıtımın ardından birine gelmişse bu duruma gösterge adı verilir. Oyuncu oyunun başında bu taşı mutlaka belirtmelidir. Bu sayede oyuncuya denk gelen bu taş, diğer oyuncuların her birinden bir puan düşürülmesine neden olur.