İnternetsiz Okey

okey simgesi

İnternetsiz okey oyunu oynamak için rakiplerin yapay zeka ile geliştirilmiş botlar. Yapay zeka ile oynamanın bir avantajı internetin olmadığı yerlerde ücretsiz ve ilerlemeli okey keyfini dilediğin gibi yaşaman.Ücretsiz
Türkçe
62.5 MB
com.ahoygames.okey
10 milyon+
Android
3.56.0


İnternetsiz ve ücretsiz gelişmiş yapay zeka.
Sayı düşmeli oyun modu.
Bir çok tema seçeneği ile gelişmiş grafikler.
Tabletler için mükemmel destek ile kolay kullanım.
Yüksek görsel kalite grafikler.
Kahveli macera modu ile bedava elmas kazanma özelliği eklendi artık günlük olarak düzenli bedava altın sahibi olacaksınız.
Rakiplerini beklemeden hızlı oyun keyfi.
3.56.0 sürüm ile birlikte reklam çıkma sıklığı ayarlandı.

Okey nasıl oynanır?

Okey, dört kişi eşliğinde, üzerinde numaralar olan taşlarla oynanan bir oyundur. Okey’in birçok çeşitleri vardır ancak biz yazımızda düz Okey nasıl oynanır? konusuna değineceğiz.

Okey ’de taşlar 1’den 13’e kadar numaralandırılmıştır. Toplamda 4 renk bulunur. Oyun başlangıcında herkesin 14 adet taşı vardır. Ancak sadece bir kişide 15 taş bulunur. Taşlar ıstıkaya dizilir ve geriye kalan taşlar, numarası görülmeyecek şekilde ortaya konur. Kapalı taşlardan sadece biri açıktır ve bu taşın bir üst numarası, okeydir. Okey taşı, diğer tüm sayıların yerine kullanılabilir.

Okey oyununda toplamda 106 adet taş bulunur. Aynı zamanda, 2 adet de sahte okey denen taşlar da vardır. Okey taşlarının dağıtımını yapacak olan oyuncu, iki el zar atar. Zar atışı, dağıtımın nereden başlanacağını tayin eder. İlk atış, 5’erli perlerden ilk başlanacak olanı, ikincisi ise 5’erli perlerden hangisinin okey taşı olacağını gösterir.

Oyun, ilk oyuncunun elindeki işine yaramayan taşı bırakması ile başlar. Okeyin başlıca kuralı, kişinin aynı renkteki taşları bir sıra şeklinde dizmesidir. Örnek verecek olursak, kırmızı renkteki taşlar, 1 – 2 – 3 şeklinde sıraya dizilmelidir. 13 sayısında dizilim tamamlanır. Aynı şekilde, aynı sayıya sahip farklı renklerdeki taşlar da yine yan yana dizilebilir ve böylece bir grup oluşturulur. Oyun sırayla devam eder ve sırası gelen oyuncu, isterse bir diğerinin attığı taşı alabilir veya kendisi ortadaki taşlardan birini seçebilir.

Okey oyunda aynı zamanda sahte okey diye bir taş da bulunur. Oyunda, yukarıda belirttiğimiz gibi kapalı taşlardan biri açık kalır ve bu taşın bir üstü okey olarak kabul edilir. Bu okey olarak kabul edilen taşın yerine kullanılacak sayı, sahte okeydir.

Oyundaki bir diğer şey de göstergedir. Eğer oyun başladığında yerde açık olan taşın diğer teki, ilk dağıtımın ardından birine gelmişse bu duruma gösterge adı verilir. Oyuncu oyunun başında bu taşı mutlaka belirtmelidir. Bu sayede oyuncuya denk gelen bu taş, diğer oyuncuların her birinden bir puan düşürülmesine neden olur.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments