OBS – Open Broadcaster Software Studio

Yayıncılığın son derece popüler olduğu bir dönemdeyiz. Oyuncuların, görsel içerik üreticilerinin en çok tercih ettiği ekran yakalama ve yayın olarak paylaşma yazılım platformu Open Broadcaster Software.Ücretsiz
ingilizce
72.1 MB Kurulum Dosyası
Windows 32-64bit / macOS
26.1.1 Son sürüm
OBS Project
OBS Open Broadcaster Software ekran goruntusu

Microsoft Windows, Linux ve MacOS gibi işletim sistemleri için Open Broadcaster Software (OBS Studio) yazılımı, 2016 yılından beri hizmet vermektedir. Twitch, Youtube gibi son zamanların en çok izlenmeye sahip olan sitelerine içerik üretiyorsanız ya da sadece izleyiciyseniz bile çok fazla insanda bu yazılım ile karşılaşmış olmanız mümkün.

OBS Studio ile oynadığınız oyunun, göstermek istediğiniz bir medyanın ya da bütün ekranınızın görüntüsünü izleyicilerinize sorunsuz bir şekilde aktarabilirsiniz. Programın kullanışı oldukça basit olmakla birlikte kendinize uygun ayarlamaları da yapabilirsiniz. İnternet hızınıza bağlı olarak yayınlarınız kesintisiz devam eder. OBS Studio’nun diğer yazılımlara kıyasla avantajlı olduğu bir diğer konu ise açık kaynaklı olduğu için ücretsiz bir şekilde ulaşılabilir olmasıdır. Çözünürlüğü, ses kalitesi ve kullanım kolaylığıyla kullanıcılarına çok büyük rahatlık sunan OBS Studio’nun ayarları beş bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler ‘’Scenes, Sources, Audio Mixer, Scene Transitions ve Controls’’ olarak sıralanmaktadır. ‘’Scenes’’ dediğimiz ayardan kaynak gruplarını ayarlarken ‘’Audio Mixer’’ kısmından sesi ayarlayabiliyoruz. Ses’e ayrıca çeşitli efektler de uygulayabiliriz. Kontrol Panelinden yayını ya da kaydı başlatabilir ve kapatabiliriz. Oldukça kullanışlı arayüzü ile bilgisayarınızı zorlamadan kayıt ve yayın yapabileceksiniz. Ayrıca temanızı koyu veya açık olarak keyfinize göre değiştirebilirsiniz. İçinde profesyonel stüdyo modu da bulunan OBS Studio, ek olarak Twitch, Youtube, DailyMotion ve diğer popüler platformlar ile anlaşmalı olarak desteklenmektedir. Bu da demek oluyor ki uygulamanın içinden direkt olarak istediğiniz platforma akış sağlamanız oldukça kolay olacak.

Program açık kaynaklı olduğu için ücretsiz olmasının büyük bir avantaj olduğunu önceden de belirtmiştik. Fakat bununla birlikte açık kaynak olmasının bir diğer yan etkisi de yeni güncellemeler ile gelen işletim sistemleri ve donanımlara göre yavaş kalabileceği yönündedir. Genel olarak baktığımızda ise kayıt programları arasında zirvede bulunan OBS Studio’dan kullanıcılar memnun.


Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
 • Okey simgesi
  Okey
  internetsiz okey oyunu
  Okey oyna, Okey APK
 • Gameloop simgesi
  Gameloop
  PC'de Pubg Mobile oyna
  Android Emülatörü
 • Telegram simgesi
  Telegram
  Basit, hızlı ve güvenilir mesajlaşma
 • Letgo simgesi
  Letgo
  Araba, Mobilya, Kıyafet Al ve Sat
  Alışveriş uygulaması al veya sat
 • Pubg Mobile simgesi
  Pubg Mobile
  Popüler hayatta kalma oyunu
  Mobilde veya masaüstüne oyna
 • Vodafone yanimda simgesi
  Vodafone Yanımda
  GSM operatörü hizmetleri
  Bedava internet için çarkı çevir