Nasıl Yapılır

Instagram hesabı nasıl kapatılır

Oy

Instagram hemen hepimizin kullandığı bir sosyal medya platformu olsa da zaman zaman hesabımızı kapatmak isteriz. Sosyal medyanın zaman kaybettirmesi ya da bu ortamdan biraz uzaklaşmak ‘Hesap Kapatma’ için geçerli nedenlerdir. Peki, farklı nedenlere bağlı olarak kapatmak istediğiniz hesabınızla alakalı nasıl bir yol haritası izlemelisiniz? Bütün detayları adım adım inceleyelim!

Instagram Hesabı Tamamen Kapatma

Instagram hesabınızın bir daha kullanılmamak üzere kapatılması için öncelikle bilgisayardan bağlanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Mobil cihazlar üzerinden Instagram hesap kapatma işlemi gerçekleştirilememektedir. 

Instagrama bilgisayar üzerinden giriş yaptıktan sonra ‘Hesap Kapatma’ linkine tıklayarak hesap silme işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Hesap silme için tıkladığınız bu bağlantıyla açılan sayfada 8 farklı nedenden birini seçmeniz istenir. Bu nedenlerden birini seçerek profil şifrenizi girdikten sonra hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Hesabınızı silmek için onay vermeden önce aşağıdaki ibare ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Profilin ve hesap bilgilerin XXXX tarihine kadar gizlenecek ve bu tarihte silinecektir.

Yukarıdaki ibare hesabınızın yaklaşık 30 gün askıda kalacağını ama bu süre içerisinde hiçbir kullanıcının sizi göremeyeceğini ifade eder. Silme konusunda eminseniz butona tıklayarak hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Instagram Hesabı Geçici Olarak Dondurma (Kapatma)

Bilgisayar üzerinden Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üstte görünen profil fotoğrafınızın üzerine gelerek ‘Ayarlar’ sekmesine tıklamalısınız. Açılan sayfada sağ alt kısımda bulunan ‘Hesabımı Geçici Olarak Kapat’ kısmından hesabınızın geçici olarak kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Instagram girişi yapmadığınızda hesabınızın kalıcı olarak kapatılması söz konusu değildir.

Instagram Hesabı Ne Zaman Silinir?

Instagram profilini sildikten sonra zaman zaman fikrini değiştirip profili tekrar açmak isteyen kullanıcılar yok değil. Peki, bu durumda nasıl bir yol haritası izlemek gerekir?

Instagram profilinin hemen silinmediğimi yukarıda belirtmiştik. Ortalama 1 aylık süre boyunca hesabınız gizli bir şekilde Instagram’da saklı kalır. Bu süre içerisinde hesabınıza giriş yaparak hesabınızın tamamen silinmesini engelleyebilirsiniz. 

Instagram hesabınızı kalıcı olarak kapatmak yerine dondurmuşsanız bu durumda hesabınıza tekrar giriş yaptığınızda hesabınızı almanız mümkündür. Dondurma neticesinde hesabınızın kapatılması söz konusu olmayacaktır. 

Instagram Hesabını Sildikten Sonra Geri Açmak Mümkün mü?

Kalıcı olarak hesap sildikten sonra Instagram’da hesabınızı geri almak mümkün olmaz. Bu nedenle de Instagram size yaklaşık 1 aylık süre tanır. Hesabınızı 1 aylık süre içerisinde silmekten vazgeçerseniz bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak 1 aylık süre tamamlandığında hesabınız geri dönüşü olmayan şekilde kapatılacaktır.

Hesabınızla alakalı en doğru kararı vermek adına iyi düşünmelisiniz. Aksi takdirde takdirde hesabınızın kapanmış olması nedeniyle pişman olabilirsiniz.