EBA – Eğitim ve Bilişim Ağı

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) simgesi

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Pandemi dönemine hazırlık aşamasında yakalanan EBA, tatil sezonu da geliştirilmeye devam edildi. Online dersler , hazır içerikler, incelemeden geçmiş içeriklerle ve yeni ara yüz ile hizmete girdi.Ücretsiz
Türkçe
Cihaza göre değişir
tr.gov.eba.hesap
10 milyon+
Android
7.6.7690

Eba Nedir?

Eba (Eğitim Bilişim Ağı), Milli Eğitim bakanlığı tarafından hazırlanan dijital eğitim programıdır. Eba’da ilkokul, ortaokul ve lise müfredatlarına dair çeşitli içerikler vardır. Eba’da sınıf seviyelerine uygun ve güvenilir içerikler bulunur. Projenin amacı; evde, okulda ya da istediğiniz herhangi bir yerde derse uygun materyalleri kullanarak teknoloji ve eğitimi birleştirmektir. Eba, tüm bunları, farklı zengin, eğitici ve yaratıcı içerikler ile yapıyor. Hem eğlenceli vakit geçirip hem de yeni bilgiler öğrenebileceğiniz bir platform sunuluyor. Güvenilir, detaylıca incelenmiş ve doğru içerikler üretebilmiş bir sosyal eğitim platformudur. MEB, böyle bir sosyal ağ platformu ile ihtiyaçlara cevap verip, bilgi alışverişinde bulunmayı hedefliyor. Eba’nın en farklı yanı, öğrenmeyi tek bir tarza bağlı kılmaması görsel, işitsel, sözel, sayısal, sosyal, oyunlaştırma v.b öğrenme tarzlarını benimsemiş olmasıdır. Böylece her öğrenci kitlesine hitap edebilmektedir. Eba platformundan sadece öğrenciler değil, öğretmen ve velilerde yararlanmaktadır. Görüldüğü gibi teknolojiyi bir araç olarak kullanıp, sosyal bir eğitim alanı yaratmak mümkündür. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve kendi oluşturacakları şifre ile giriş yapabilirler. Veliler ise e-devlet bilgileri ile giriş yapabilir.

Eba’da Neler Yapabilirsiniz?

  • Sınavlara hazırlık için, sınav ve testler
  • Tekrar seçenekleri
  • Deneme soruları çözebilme
  • Kişiye özel takvim ve not alma
  • Proje ve başarıları sergileme
  • Paylaşımlar yapabilme v etkinliklere katılabilme
  • Paylaşılan etkinlikleri, beğenme, yorum yapma ya da favorilere ekleme
  • Haber, video, görsel, kitap, dergi, eğitsel oyun içeriklerine erişebilme
  • Başarı izleme, değerlendirme raporları
  • Tüm bunları yaparken puan kazanıp, armalara toplayabilirsiniz

Dersler sayfasında tüm bütün sınıf seviyeleri için dersleri görebilirsiniz. Tüm bunlar MEB müfredatına uygundur. Sınavlar alanında, sınav, test ve alıştırma materyalleri bulunur. Öğretmenler Eba’ya e-devlet ya da MEBBİS ile giriş yapabilirler. Bir öğretmenseniz ve öğrencileriniz için şifre oluşturmak istiyorsanız, öncelikle tek kullanımlık bir şifre belirliyorsunuz ve öğrenciler bu tek kullanımlık şifre ile kendi Eba şifresini oluşturabilir. Eba, öğretmenleri ortak bir platforma toplama şansı elde ederek eğitimde el birliğine yön vermektedir. Eba öğretmenler içinde çok fazla kolaylık sağlamasının yanı sıra daha fazla öğrenciye ve öğretmene erişebilme imkanı sunuyor. Öğretmenler hazırladıkları içerikleri Eba’ya yükleyebilir ve diğer öğretmenler ile etkileşime girebilir ve paylaşılanlara ulaşabilir.
 


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments